Rio de Janeiro – niekwestionowany klejnot Brazylii, najpiękniej usytowane miasto świata, miejsce o niepowtarzalnym uroku, gdzie gorący klimat i dźwięki samby tworzą wybuchową mieszankę.
     

Rio to zdecydowane miejsce, które powinno znaleźć się na Waszej liście „must see”. O wyjeździe do Cudownego miasta Boga marzyłam od dawna, ale to, czego doświadczyłam na miejscu przeszło moje najśmielsze oczekiwanie. W Rio nie da się nudzić i zawsze tego czasu będzie za mało. Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie – miłośnik sztuki, architektury, historii, kultury, a także turysta szukający wrażeń i nowych doświadczeń. Żaden film i żadne zdjęcia, nie są w stanie w pełni oddać jego uroku.
Jakich miejsc nie można pominąć w czasie wizyty w tym Boskim Mieście? Przedstawię Wam ranking „must see” testowany na “x-wakacjowej” skórze w oparciu o wycieczkę „Egzotyka light -Rio de Janeiro” organizowaną przez Rainbow Tours. Oczywiście w tym zestawieniu znajdzie się słynna statua Chrystusa Zbawiciela, ale czy znacie pozostałe propozycje? Przekonajcie się.

1) Păo de Acucar, czyli Głowa Cukru – jeden z symboli miasta, wystające bezpośrednio z morza wzgórze wysokości 396 metrów, z którego rozpościerają się, zapierające dech w piersiach widoki, na Rio i zatokę Guanabara, Copacabanę i Ipanemę, Leblon i Botafogo, a także na góry, które otaczają miasto. Kolejka linowa, która prowadzi na szczyt, to już sama w sobie atrakcja, a co dopiero przepiękna panoram ze szczytu. To jedno z tych miejsc, które trzeba zobaczyć na własne oczy i jest obowiązkowym punkt programu każdej wycieczki po Rio de Janeiro. Gdybym miała w perspektywie spędzić tylko jeden dzień w Rio i zobaczyć tylko jednego punktu, to z całą pewnością byłaby to Głowa Cukru. Jedną z atrakcji współtowarzyszących temu miejscu jest możliwość rozpoczęcia stamtąd widowiskowego lotu helikopterem i, choćby dla tej niesamowitej przygody, wrócę do miasta Bogów.

2) Statua Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro – niekwestionowany symbol miasta, Brazylii, ba, nawet całej Ameryki Południowej. Zaliczana jest do najpopularniejszych i najbardziej rozpoznawalnych atrakcji turystycznych na świecie. W wielu źródłach przyrównuje się do takich miejsc – symboli jak Wieża Eiffla czy Big Ben. Nie dziwi więc, że mierzący 38 metrów (razem z cokołem), wniesiony na szczycie granitowej góry Corcovado, został okrzyknięty jednym z siedmiu cudów świata. Rozpościerająca się z tego miejsce zachwycająca panorama miasta z wysokości 700 metrów npm, z tropikalną zielenią Parku Narodowego Tijuca u stóp, ukazuje Rio wsunięte między góry i skały schodzące ciemnymi masywami nie tylko do samej zatoki,ale dalej – aż po Atlantyk.

3) Copacabana i Ipanema- dwie najsłynniejsze, niebiańskie plaże w Rio de Janeiro, które jak magnes przyciągając plażowiczów z całego świata.. Copacabana rozciąga się na długości około 4,5 kilometra i stanowi jednocześnie jednym z symboli Rio de Janeiro. To miejsce przyciągające rzesze turystów oraz mieszkańców miasta, którzy szukają relaksu, zabawy, a przede wszystkim błogiego wypoczynku na plaży. Ipanema to druga popularna plaża w Rio de Janeiro, która słynie ze swojego bielusieńkiego piasku, wspaniałych widoków i ciepłego, turkusowego oceanu. To także miejsce, gdzie odbywa się wiele imprez i festiwali, takich jak karnawał w Rio de Janeiro, co przyciąga tłumy turystów z całego świata.
Obie plaże to także mekki bogatego życia nocnego, słynące z wyjątkowej atmosfery oraz skrywające tajemnice Cudownego Miasta, Są to miejsca, które przyciągają rzesze turystów, ale jednocześnie zachowują swój niepowtarzalny klimat i styl życia.

4) Zabytkowa dzielnica Santa Teresa – to kulturalne serce miasta, która przyciąga turystów swoim kolonialnym stylem, atmosferą bohemy i romantycznym klimatem. Pełno tu wspaniałych budynków z XIX wieku oraz pięknych, wąskich uliczek, co sprawia, że stanowi idealne miejsce na romantyczny spacer, podziwianie architektury oraz odpoczynek z dala od zgiełku miasta.

5) Schody Selarona – jedno z najbardziej niezwykłych i instagramowych miejsc w Rio de Janeiro. To dzieło sztuki , pokryte tysiącami kolorowych kafli, zostało stworzone przez artystę Jorga Selarona, który poświęcił ponad 20 lat swojego życia na tworzenie tych unikatowych schodów. Motywem przewodnim tego miejsca jest miłość do Brazylii, a ich kolorowy wygląd i wyjątkowy styl przyciągają turystów z całego świata, chcących zrobić wyjątkowe zdjęcie i poczuć energię miasta.

6) Fawela Rocinha – nie sposób pominąć tego punktu, stanowiącego swoistą enklawę w środku miasta. Choć fawele zwykle kojarzone z biedą i przestępczością, to są także wyjątkowym miejscem, w którym kultura i społeczność odgrywają kluczową rolę. Warto spojrzeć na fawelę z innej perspektywy, aby zrozumieć, jak wielowymiarowe i złożone są problemy społeczne w Rio de Janeiro.

7) Ogród Botaniczny – przepiękny ogród, który rozciąga się na ponad 140 hektarach i jest domem dla ponad 8 tysięcy gatunków roślin i drzew. Jednym z najbardziej imponujących elementów tego miejsca jest aleja palmowa, gdzie rosną różne gatunki palm, w tym słynne palmy kokosowe. To idealne pozycja dla miłośników przyrody i fotografów, którzy docenią przepiękną roślinność i monumentalne fontanny.

8) Maracanã, stadion piłkarski, uznawany za jednym z największych na świecie. To miejsce-symbol ważny dla kultury piłkarskiej w Brazylii i często wykorzystywany do organizacji wielkich wydarzeń sportowych, takich jak finał Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej. To tutaj zagrało wiele gwiazd piłkarskich, a sam obiekt był świadkiem wielu historycznych wydarzeń piłkarskich. Maracana jest niewątpliwie jedną z głównych atrakcji turystycznych w Rio de Janeiro, a przede wszystkim obowiązkowym punktem programu dla miłośników piłki nożnej.

9) Sambodrom – kolejna atrakcja Rio, którą nie sposób pominąć. To tutaj odbywają się słynne parady karnawałowe, podczas których tłumy ludzi tańczą przy dźwiękach sambowej muzyki. Kultowa arena może pomieścić nawet ponad 80 tys. osób.

Rio de Janeiro to jedno z najbardziej ikonicznych miejsc na świeci, łączące piękno natury i bogactwo kulturowe. Miasto, gdzie można poczuć puls życia i energię Brazylii, a jednocześnie zanurzyć się w historii i obyczajowości tego kraju. Nie jest to jedynie mekka dla turystów, a metropolia, które zmienia się z każdym dniem i zawsze ma coś do zaoferowania. Dlatego warte jest odwiedzenia nie tylko raz