Egipt - potęga starożytności, faraonowie i piramidy. Kair, Luksor

Początki Egiptu sięgają 3000 roku p.n.e., kiedy to panowanie objął książę Narmer i zjednoczył królestwa Górnego i Dolnego Egiptu. 3000 lat trwania starożytnego Egiptu zakończyło się podbojem Rzymian w 30 roku p.n.e. Ten okres uchodził jako czas nieustannego rozwoju, co istotnie wpłynęło na bogactwo i niezwykłość Egiptu pod względem kulturalnym. Wg archeologów w Egipcie 3000 lat p.n.e. żyło 1,5 miliona mieszkańców, za panowania Ramzesa II 3 miliony, a za czasów Kleopatry 5 milionów. Wg danych egipskiego urzędu statystycznego – ludność w dniu 11 lutego 2020 przekroczyła ponad 100 milionów. Większość ludności żyje w dużych miastach zlokalizowanych wzdłuż Nilu, a stolica kraju Kair z bliźniaczą prowincją Giza zamieszkuje prawie 19 milionów osób.

Starożytny Egipt był zarządzany przez ówczesnych królów, czyli faraonów, którzy dziedziczyli władzę z ojca na syna. Faraon stał na czele rządu, armii, wymiaru sprawiedliwości i kapłanów – zakres ich władzy był ogromny. W ciągu 3000 lat panowało 300 władców, część z nich była królowymi. Dzięki Faraonom Egipt był podziwiany przez cały starożytny świat. Królowa Hatszepsut (mianowała się królową po śmierci swojego męża, miała brodę atrybut władzy faraona, panowała 20 lat, unikała wojen, rozwinęła handel przyczyniając się do bogactwa swojego państwa) , Ramzes II i Tutanchamon to tylko niektórzy znani faraonowie.

Życie w pałacu, czyli domu, gdzie mieszkał faraon, było wystawne i przypominało dwór Ludwika XIV. Doradcy, pracownicy administracji, kapłani, architekci, znani artyści, wojskowi i uczeni tworzyli barwne otoczenie faraona. W pałacu znajdował się harem, gdzie mieszkały drugorzędne żony faraona – tylko pierwsza żona mieszkała z władcą. Warto wspomnieć o kazirodztwie uprawianym przez faraonów, które zapewniało utrzymanie władzy przez jedną rodzinę. Wielu faraonów poślubiło swoje córki lub siostry, a wdowy po faraonach zwykle wychodziła za brata swojego męża. Faraon w wolnym czasie odpoczywał w pałacach zlokalizowanych w całym państwie, pływał po Nilu barką z pozłacanym kadłubem. Pomimo bogactwa i władzy, faraon nie mógł nikomu ufać. Spiski, zazdrość były czymś naturalnym na dworze królewskim.

Piramida Cheopsa

Jeden z siedmiu cudów świata starożytnego, który przetrwał do naszych czasów – piramida Cheopsa w Gizie. Powstała 4500 lat temu, przez 3800 lat była najwyższą budowlą na Ziemi. Piramida została wzniesiona na rozkaz Cheopsa jako jako jego grobowiec, który zgodnie z egipskimi wierzeniami, miał mu zapewnić mieszkanie i zaopatrzenie w życiu po śmierci. Budowa Wielkiej Piramidy trwała 10-15 lat. Obok piramidy Cheopsa stoją dwie mniejsze piramidy – jego syna Chefrena i wnuka Mykerinosa i trzy niewielkie piramidy królowych. Wielką atrakcją jest posąg sfinksa, czyli lwa z ludzką głową. Piramidę Cheopsa zbudowano z blisko 2,5 miliona bloków granitu i wapienia o wadze 2,2 do 13,5 tony każdy. Kamienie do budowy piramidy były przewożone rzeką (zlokalizowaną od Gizy 10 kilometrów) , a później kanałami na plac budowy.

Przechodząc do życia dzisiejszego w Egipcie, które korzeniami sięga starożytnych czasów, warto pamiętać o bogactwie kulturalnym tego państwa, trwającym ponad 5000 lat. Zapraszamy do zapoznanie się z kulturą Egiptu i wspaniałymi zabytkami. Wybór właściwego miejsca na odpoczynek zostawcie nam :).

Wycieczki objazdowe z Rainbow

Polecany przykładowy hotel w Egipcie – Sunrise Garden Beach

Sylwester 2021 w Egipcie

Artykuł na podstawie:

  1. “Obrazkowa encyklopedia dla dzieci Egipt”, wydanie 2007
  2. “Atlas cudów Świata” Wydawnictwo Nasza Księgarnia, Warszawa 2020 wydanie pierwsze
  3. Artykuł https://obserwatorgospodarczy.pl/gospodarka/20-swiat/1125-od-wtorku-egipt-zamieszkuje-100-milionow-mieszkancow