W marcu pojawiły się świeże oferty first minute. Przy tej okazji pewnie wielu z Was zastanawia się, co jest bardziej korzystne – zaplanowanie wyjazdu wakacyjnego już teraz czy czekanie do ostatniej chwili. Od razu odpowiadam – i jedno, i drugie. Wszystko zależy od tego, kto kupuje i jakie ma oczekiwania. Ale po kolei.

First minute i last minute w procentach

Zgodnie z ubiegłorocznymi statystykami opublikowanymi przez Travelplanet.pl, oferty last minute wybiera aż 40% klientów, zaś first minute – 25%. Te dane się zmieniają, więc w tym roku mogą być już całkiem inne, zwłaszcza że oferty first minute są coraz bardziej atrakcyjne, a jak pokazują badania, coraz więcej klientów biur podróży w Wielkiej Brytanii woli zarezerwować wakacje szybciej, bo dzięki temu mogą się nimi dłużej cieszyć. Ten trend przenosić także na resztę Europy.

First minute – dla kogo

First minute to propozycja przede wszystkim dla tych, którzy z różnych powodów muszą planować wakacje z wyprzedzeniem i/lub wiedzą, kiedy mogą wybrać się na urlop. Są to np. rodziny z dziećmi, gdzie czas wyjazdu determinowany jest przez terminy wakacji czy ferii, ale także większe grupy znajomych, dla których trudno jest znaleźć ofertę last minute, czy po prostu pracownicy, których pracodawcy wymagają ścisłego trzymania się planu urlopów.

First minute – kiedy kupować

Jak najszybciej! Nie ma co do tego wątpliwości. Z jednej strony, jak już wspomniałem, first minute staje się coraz popularniejsze. Z drugiej – na początku, mając do dyspozycji dużo ofert, łatwiej wybrać najkorzystniejszą dla siebie pod wieloma kątami – i cenowo, i co do miejsca, i pod kątem atrakcji dla dzieci, jeśli organizujemy wakacje rodzinne.

Zobacz egzotykę first minute 2020

Last minute – dla kogo

Sądząc po nawet naszych statystykach, te oferty wybierają przede wszystkim osoby, które nie są “uwiązane” do pracy. Z “lastów” chętnie korzystają właściciele firm, którzy mają swobodę wyboru terminu, osoby pracujące w wolnych zawodach, a także emeryci czy studenci. Oferty last minute to także gratka dla tych, którym wszystko jedno, dokąd pojadą, byleby miejsce spełniało inne kryteria, np. ciepło, słońce i plaża. Wśród miłośników “lastów” są także osoby, dla których najważniejszym kryterium jest po prostu cena ☺️

Last minute – korzyści

Z całą pewnością można tu podać jedną podstawową korzyść – cenę. Bez wątpienia wszystkie inne są drugorzędne. Last minute cechuje się bowiem tym, że touroperatorzy, chcąc “zapełnić” grupy, loty, hotele, celowo i często bardzo mocno obniżają ich ceny tuż przed samym wyjazdem. Czy to oznacza, że “lasty” są gorsze od “firstów”? Absolutnie nie! Oczywiście, co kto lubi, ale zarówno wśród ofert last minute można znaleźć prawdziwe perełki, jak i wśród ofert first minute – oferty naprawdę nietrafione.

Zobacz najpopularniejsze wakacyjne kierunki na 2019 rok

I po to są właśnie takie miejsca, jak X-wakacje. Znamy się na tym i wiemy, co warto wybrać. Podpowiadamy naszym klientom wybory najlepsze dla nich. I pewnie dzięki temu kolejny rok z rzędu dostaliśmy Oskara za największą sprzedaż Travelplanet w 2018 roku!!! ? Takie nagrody nie biorą się z niczego. Biorą się z zadowolonych, powracających do nas klientów. Dziękujemy! ❤️