Węgry to kolejny kraj warty odwiedzenia.

 Jest to miejsce o bogatej historii i wyjątkowej kulturze. Ostatnimi czasy Węgry zostały odwiedzone przez ponad 15 mln turystów, ale spokojnie – kraj ten posiada bardzo nowoczesną i rozbudowaną bazę hotelową, gotową pomieścić znaczne ilości turystów.
Znane kąpieliska nad Balatonem, liczne miejscowości wypoczynkowe i uzdrowiskowe to miejsca w których nie może zabraknąć i Ciebie!

Węgry są niemal w całości położone w nizinnej i równinnej Kotlinie Panońskiej i szczycą się obecnością największego w Europie jeziora, czyli Balatonu! Stolicą tego niesamowitego kraju jest Budapeszt. Jest to największe miasto, które jest podzielone jest na 23 dzielnice, z których każda posiada swój własny zarząd.

Budapeszt jest także międzynarodowym węzłem komunikacyjnym w znaczeniu drogowym, lotniczym, rzecznym a także kolejowym, więc może warto zrobić sobie przystanek w trakcie podróży i spędzić dzień w tym pięknym mieście. W Budapeszcie znajduje się 837 zabytków architektonicznych, które prezentują większość europejskich stylów, przede wszystkim budynki klasycystyczne.

Co niezwykłe, można zobaczyć unikatowe budowle w stylu węgierskiej secesji. Znajduje się tam również największy w Europie kompleks basenów i term, dostępny przez cały rok. Miasto oferuje wiele rozrywek, począwszy od targowiska, poprzez place i pałace, kończą na muzeach. Mianem kolejnego “naj… w Europie” szczyci się najstarsza linia metra, która funkcjonuje od 1896 roku.

Ok 20 km od Budapesztu znajduje się Szentendre. Miasto, w którym rozwinął się handel drzewny i maszynowy. Funkcjonuje tam również port rzeczny. Miasto pełne jest krętych, wąskich i wyjątkowo wąskich uliczek. Bardzo atrakcyjne są liczne kawiarenki i restauracje, które zapraszają do siebie  turystów nie tylko pysznym jedzeniem, ale i wyjątkowo pięknym wystrojem.

Wyjątkowo zachwycający jest budynek Centralnej Hali Targowej w Budapeszcie, znajduje się ona tuż przy Moście Wolności. Można tam często spotkać targi prezentujące dorobek kulturowy-kulinarny różnych krajów. Na parterze hali znajdują się artykuły spożywcze, a na piętrze – artykuły przemysłowe, głównie pamiątki. Możemy spróbować lokalnych przysmaków, regionalnych specjałów i węgierskich fast foodów.

Tym razem nie najdłuższą, ale druga co do długości rzeka w Europie jest Dunaj. Przepływa przez 10 europejskich krajów i rozbudowana delta uchodzi do Morza Czarnego. Jego dwa brzegi (Buda i Peszt) połączone są Mostem Łańcuchowym, który jest pierwszym stałym połączeniem dwóch brzegów Dunaju. Jego długość wynosi 380m.

Na rzece znajduje się Wyspa Małgorzaty. Jest to sztucznie utworzona wyspa, która powstała z połączenia 3 pobliskich wysepek. Na niej znajdują się hotele, liczne obiekty sportowe i rekreacyjne, restauracje a przede wszystkim obszerne, zielone tereny, w tym parki i trawniki idealne na rodzinny piknik. Na wyspie znajdują się również ruiny natury sakralnej w których cieniu można się schronić przed słońcem.

Z rzeki można również podziwiać majestatyczny Budynek parlamentu w Budapeszcie. Położony jest w dzielnicy Peszt i jest jednym z symboli stolicy i Węgier. Budynek ten jest jednym z największych na świecie gmachów parlamentów narodowych.

 

Balaton natomiast jest nie tylko największym jeziorem na Węgrzech, ale także w Europie. Oddalone jest od Budapesztu ok 80km. Jego nazwa tłumaczona jest na “błotne jezioro” lub “płytkie jezioro” (w zależności od tłumaczenia). Powierzchnia jeziora wynosi 592 km², średnia głębokość wynosi 3 m, a maksymalna 12 m. Popularność zawdzięcza swojej powierzchni, która umożliwia uprawianie różnirakich sportów. Często nazywane jest Węgierskim morzem, ponieważ Węgry nie posiadają dostępu do prawdziwego morza. Temperatura wody wzrasta do 23° C i osiąga najwyższą klasę.

Na półwyspie Tihany (północny brzeg Balatonu) znajduje się malownicza miejscowość Tihany. Zarówno miasteczko jak i półwysep jest obiektem historycznym, na którego terenie znajduje się opactwo benedyktyńskie z XI w. Jest to dość istotne miejsce, ponieważ właśnie stamtąd rozpościera się najpiękniejszy widok na Balaton.