Wielu z nas sformułowanie “wczasy w Bułgarii” kojarzy się z PRL-em. Z tym, że wtedy to było COŚ. Jak mogłeś sobie pozwolić na urlop w Bułgarii, to byłeś gość ? Po upadku Bloku Wschodniego ten bałkański kraj to nadal jeden z ulubionych kierunków Polaków. Ale trzeba go jeszcze trochę “odczarować”. Dlaczego? Dlatego że wielu, zwłaszcza młodym ludziom, wciąż jeszcze kojarzy się z tymi dawnymi czasami. Tymczasem dzisiaj to kraj oferujący bazę turystyczną na światowym poziomie. Podam Wam dzisiaj 5 powodów.

Powód 1: ceny

Bułgaria to kraj, który uważany jest za tani. Co więcej, tani jest również dla nas, Polaków. Ceny są zresztą bardzo podobne do naszych, tyle że… w przeciwieństwie do nas, pogoda nad morzem gwarantowana ? Odniosę się co cen piwa, bo wiem, że to najczęściej interesuje Polaków. W knajpie można je kupić już za 4-6 zł, czyli taniej niż u nas. Za obiad zapłacimy od 12 do 16 zł. Niech mi ktoś pokaże miejsce nad Bałtykiem z takimi cenami ?

Powód 2: plaże

Znów odniosę się do Polski, bo przecież my też mamy przepiękne plaże. Tyle że… niestety morze zimne jak diabli. W Bułgarii latem średnie temperatury powietrza to 26 stopni, a morza – 22 stopnie! Ponadto brzeg morza jest o wiele bardziej urozmaicony. Piaszczystym plażom towarzyszą więc zarówno rozległe wydmy, jak u nas, ale też skalne klify z przepięknymi widokami i urocze, ciche zatoczki, w których można skryć się przed światem.

Najpopularniejsze plaże wśród spędzających tam wakacje to Słoneczny Brzeg, Złote Piaski, Sozopol, Kiten i Primorsko. Oferty z dwóch pierwszych na wczasy w Bułgarii znajdziecie w naszym biurze.

Powód 3: pogoda

Gwarantowana. Jak przystało na kraj położony w basenie Morza Śródziemnego, wiosnę znajdziemy tam wcześniej, a lato pożegnamy później. Tak więc nawet już po polskim sezonie, we wrześniu, w Bułgarii wciąż trafimy na przepiękną pogodę, ciepłą i bardzo słoneczną końcówkę tamtejszego lata.

wczasy w Bułgarii

Powód 4: jedzenie

Bułgaria znana jest też z wina, które dostępne jest i w polskich sklepach. Ale na pewno nie smakuje tak, jak tam! Gdy w Polsce, żegnamy pomidory, tam jest pełnia sezonu. Kuchnia bałkańska to warzywa, owoce, mięsa, sery, owoce morza i… duuużo przypraw. Zjemy tutaj wiele różnego rodzaju dań z grilla. Nie brakuje soczystych, dojrzałych w słońcu owoców. Znany portal kulinarny Krytyka Kulinarna podpowiada aż 22 dania, których koniecznie powinniśmy spróbować będąc w Bułgarii. Nie będę się tu wymądrzać i wrzucam LINK.

Powód 5: jest co zwiedzać

Oczywiście, można spędzić wczasy w Bułgarii pozostając w nadmorskim hotelu. Nie brakuje ich tutaj i na pewno ci, którzy chcą po prostu poleniuchować, nie zawiodą się. Ale warto wychylić czasem nos z hotelu i zapuścić się w inne rejony kraju, na przykład do pięknych nadmorskich miasteczek, pełnych zabytkowych kamienic, jak Nesebyr czy Sozopol. Rzeźba terenu w Bułgarii aż zachęca do trekkingu. Warto też zwiedzić stolicę kraju – Sofię, przepiękną, pełną historycznych miejsc i niesamowitych zabytków.

wczasy w Bułgarii
Cerkiew Aleksandra Newskiego w Sofii
wczasy w Bułgarii
Góry Riła zachęcają do trekkingu

Na koniec jako ciekawostkę podam, że Bułgaria jest drugim w Europie (po Islandii) krajem, jeśli chodzi o liczbę występujących tam źródeł mineralnych. Są ich tam aż 2000, a dziennie mogą wydawać aż 423 mln litrów wody, co da się porównać z dziennym przepływem wodospadu Niagara! W pobliżu wielu źródeł ulokowano ośrodki spa, w których można poddać się wielu ciekawym zabiegom z użyciem najwyższej jakości naturalnych olejków, np. różanego czy lawendowego.

Polecam!