Matla jest małą wysepką położoną na Morzu Śródziemnym, w Europie Południowej ok 81km od Włoch. Historia tej niepozornej aczkolwiek pięknej wyspy sięga tysięcy tal. W jaskini Għar Dalam odnaleziono ceramikę wytworzoną przez człowieka ok 5 000 r. p. n. e. . Dzieło historii można zobaczyć dziś, odwiedzając Maltę poznamy mieszankę brytyjskiej flegmy, włoskiej namiętności, arabskiej słodyczy i afrykańskiej swobody. Właśnie to sprawia że miejsce to jest tak niepowtarzalne.

Na Malcie obowiązuje ruch lewostronny (angielska pozostałość), a rodzaj transportu jest bardzo urozmaicony. Malta ma dwa większe porty morskie (Wielki Port oraz Malta Freeport). Transport lotniczy przebiega bardzo sprawnie, dzięki czemu turyści mogą w pełni czerpać korzyści ze swojego fantastycznego urlopu na Malcie.

Dawniej transport publiczny zbiorowy obsługiwały maltańskie tramwaje oraz Malta Railway. Obecnie zajmują się tym autobusy komunikacji miejskiej.

Stolica Malty jest miasteczko Valletta, gdzie obecnie znajduje się Europejska Stolica Kultury. Valletta to istny raj dla turystów. Pełna jest przeróżnych straganów, sklepików, kawiarenek, kościołów, pałacyków, zabytków i wielu, wielu innych atrakcji, w tym również kin i teatrów.

Najbardziej znanym zabytkiem jest Katedra Św. Jana w Valletcie. Wybudowana zastała w latach 1573 – 78, posiada 8 kaplic i wpisana została na listę National Inventory of the Cultural Property of the Maltese Islands. Katedra zwana jest maltańską perłą baroku, wierzcie, że ta nazwa nie jest przesadzona.

Wewnątrz katedry spotkać możemy Mattia Preti, Gerolamo Cassara, Giuseppe Mazzuoliego, czy samego Michelangelo Merisiego znanego jako Caravaggio. Nie dane nam było poznać geniuszy fechtunku za ich życia, i nie liczcie na spotkanie z osobami tych wielkich twórców, ale ich dorobek pozostanie w świątyni i to właśnie od odzwierciedla osobowość i charakter artysty. W każdą plamę farby, każdy ruch dłutem artysta przelewa swoje uczucia, myśli i intencje. Nic tak nie prezentuje twórcy, jak jego własne dzieło.

Co jeszcze oferuje Malta? Przede wszystkim cudowne plaże! Mimo że wyspa składa się z kamiennych wybrzeży, plaże są długie i piaszczyste, a woda szmaragdowa i płytka. Warto wspomnieć że na wyspie ciepło jest już od maja przez 6 miesięcy, więc na pewno uda się wam wygospodarować tydzień na taką przyjemność.