Tajlandia – kraina uśmiechu! Fantastyczne widoki, wspaniałe potrawy, uprzejmi Tajowie i atrakcyjne ceny czekają na Was.”Thai” znaczy wolny. Dzięki temu wakacje spędzone w tym kraju będą pełne relaksu i niezapomnianych chwil.

  Tajlandia, a właściwie Królestwo Tajlandii jest nizinnie położonym krajem o bogatej historii i długiej tradycji, bowiem ślady pierwszych ludzi na tamtejszych terenach szacowane są na ponad 30 tyś lat. Tajlandia jest niesamowicie malowniczym i pięknym krajem położonym w Azji południowej. Całkowita powierzchnia tego kraju liczy aż 513 tysięcy kilometrów kwadratowych, co czyni z niej 50 największe państwo na świecie i 12 w Azji. Od północy Tajlandia graniczy z Mjamą i Laos. Najbardziej wysuniętym na północ punktem jest Amphoe Mae Sai który jest częścią prowincji Chiang Rai i szczyci się atrakcjami dla turystów, takimi jak : Złoty trójkąt, Świątynia Wat, czy Rynek Mae Sai. Jedną z najbardziej znanych i wartych zobaczenia budowli jest Wielki Pałac Królewski. Budowla ta, a właściwie kompleks budynków służył jako siedziba tajlandzkich władców przeszłoIII wieki. Do najważniejszych części w tym kompleksie należą  Światynia Szmaragdowego Buddy (buddyzm jest główną religią w Tajlandii) wraz z Chakri Mahaprasad Hall, wspaniała bydowla w stylu włoskiego odrodzenia. Kompleks wybudowano na wschodnim brzegu Menam i zajmuje on powierzchnię 218 400 m2.   

Pałac ten znajduje się w Bangkoku. Jest to zarówno największe miasto jak i stolica Tajlandii. Bangkok słynie z turystów, których przyciąga niezwykłe połączenie nowoczesnej zabudowy z tradycją azjatycką. Bangkok ma swoją własną dzielnicę Chinatown, która również należy do najpopularniejszych miejsc w Tajlandii, kolejnymi przykładami takich miejsc są Flower Market (pak khlong talat) i Asiatique The Riverfront. Jeśli pragniesz poznać prawdziwą Tajlandię, jej kulturę i mentalność mieszkańców musisz odwiedzić te miejsca. Skosztuj lokalnych przysmaków, poznaj wspaniałych ludzi i spędź fantastyczne wakacje w pięknej Tajlandii!

Tajlandia jest krajem trzykrotnie większym niż Polska w związku z czym posiada bardzo różne środki transportu. Możemy podróżować zarówno transportem lądowym, wodnym jak i powietrznym, ponieważ w Tajlandii znajduje się wiele lotnisk. Najpopularniejszy i najbardziej zróżnicowany jest transport lądowy, który zapewnia turystom kursy na krótkich oraz długich dystansach. Do dyspozycji turystów pozostają autobusy, pociągi, metra, busy,a także dwa nietypowe dl naszych regionów, nadzwyczajne środki transportu, a mianowicie Song Taew (specjalny pojazd, który posiada zwykle dwie ławki dla pasażerów, które znajdują się na podwyższeniu) oraz sky train, pociąg, który jeździ po podniebnych torach. Ponadto możemy podróżować taksówkami, moto-taksówkami, autorikszami a także wynajętymi samochodami lub motocyklami, jeżeli cenimy sobie niezależność.

Transport wodny odbywa się na tzw. ” Wenecji Wschodu”, jest to sieć kanałów i rzek łączących dwie tajlandzkie, długie linie brzegowe. Głównymi przewoźnikami tych tras są podłużnełódki kursujące między Bangkokiem a pobliskimi prowincjami. Południe kraju położone jest bardzo blisko Malezji. Najbardziej wysuniętym na południe punktem jest  Amphoe Betong, położony w prowincji Yala, gdzie ujrzeć można słynne wodospadym.in. Wodospad Tęczowy i Wodospad Chaloem Phrakiat, lecz również las Bala-Hala i Morze Mgieł. Wschodnia część Tajlandii graniczy z Kambodżą i Laos. Najbardziej wysunięty wschód punkt to Amphoe SI Mueang Mai, znajdujący się w prowincji Ubon Ratchathani. Największą popularnością wśród turystów cieszą się tu Wodospad Sai Rung, Kaeng Chu Kan oraz Głaz Hin Huai.

Na zachodzie Tajlandii przebiega granica z Mjamą i biegnie linia brzegowa z Morzem Andamańskim, jednak najbardziej wysuniętym na zachód punktem są malownicze góry i lasy dystryktu  Mae  Sariang. To tutaj turyści mają szansę zobaczyć np.  pagodę Wat Phra That Chom Thong. Ciekawym faktem jest to, iż Tajlandia dzieli się na sześć regionów: Północ, Północny-wschód, Centrum, Południe, Wschód i Zachód.

Północ to kraina wyżyn. Rozległe góry ciągną się łańcuchami przez krajobraz, dominując g i dając początek źródłom wielu rzek.  Ich najwyższy szczyt Doi Inthanon cieszy się olbrzymią popularnością wśród podróżujących, zwłaszcza w porze zimnej. Północny wschód wyróżniają piękne wyżyny ale także ogromne płaskowyże. Właśnie tam rośni i dojrzewa tajski ryż jaśminowy, który następnie jest zbierany i rozsyłany na cały świat. Rzeka Mekong jest bardzo sławną rzeką przepływającą przez ten obszar.

Linia brzegowa Tajlandii ma długość ponad 2 600 km, więc znajdzie się miejsce dla Ciebie na tych cudownych plażach.

Ciszę, spokój, świeżo wyciskane soki i lokalne przysmaki odnajdziesz na plaży Surin Beach(zdjęcie widoczne powyżej i poniżej). To bardzo ładne, czyste i bezpieczne miejsce, idealne zarówno na pobyt we dwoje jak i na rodzinne zabawy.

Propozycje wycieczek objazdowych i nie tylko 1. Bangkok i OkoliceLink 2. Bangkok – Link  

3.  Wszystkie barwy Tajlandii – Link

Propozycje wycieczek objazdowych po Tajlandii

Tajlandia – pełnia smaków nie tylko kulinarnych a przede wszystkim kulturalnych.

Autor Roman Kuc